Nadmierne owłosienie
Na czym polega problem nadmiernego owłosienia?
Nadmierne owłosienie to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dla wielu osób jest to niekomfortowa dolegliwość, która utrudnia codzienne aktywności czy jest przyczyną kompleksów. O ile defekt estetyczny można usunąć, warto pamiętać, że za jego pojawienie się mogą być odpowiedzialne również czynniki chorobowe, które należy zdiagnozować i leczyć.
Twarz i ciało
Idealnym rozwiązaniem, które eliminuje zbędne owłosienie jest zabieg laserowy. Po serii od 4 do 8 zabiegów uzyskujemy skórę gładką i wolną od włosków. Metodę tą można zastosować prawie na każdej części ciała. Dla osób z jasną skórą i ciemnymi włoskami efekt jest prawie zawsze w 100% satysfakcjonujący. W pozostałych przypadkach decyzję o zabiegu musi poprzedzać konsultacja, gdzie pacjent uzyska informacje co do możliwych efektów jakie może przynieść zabieg.
Jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia?
Wyróżniamy dwa rodzaje nadmiernego owłosienia. Hypertrychoza to pojawienie się grubych, ciemnych włosów w różnych okolicach ciała, a jej przyczyny to : występowanie rodzinne, choroby wewnętrzne (np. niedoczynność tarczycy, akromegalia, porfiria), leki ( minoksydyl, kortykosteroidy, psoraleny), nowotwory.
Drugi to hirsutyzm, czyli owłosienie typu męskiego pojawiające się u kobiet pod wpływem nadmiaru androgenów lub nadwrażliwości na androgeny. Przyczyną mogą być zaburzenia endokrynologiczne (guzy jajnika, zespół policystycznych jajników), leki androgenowe. Gdy nie można ustalić przyczyny mówimy o hirsutyzmie idiopatycznym. Jeśli nadmierne owłosienie jest spowodowane chorobą, to przede wszystkim należy leczyć tę chorobę.